Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Akcja Inwestor Akcjonariat Obywatelski

GPW

10na10

 

Znajdujesz się: Strona główna » Aktualności

Aktualności

2011-10-03

Bogdanka uruchamia szyb wydobywczy w Stefanowie

Spółka  Lubelski Węgiel Bogdanka SA informuje, iż w sobotę 1 października 2011 r. rozpoczęła próbny rozruch ściany wydobywczej w Polu Stefanów. Poprzedniego dnia w piątek 30 września spółka uzyskała dopuszczenie do ruchu naczynia wyciągowego tzw. skipu w szybie 2.1 w Polu Stefanów wydane przez Urząd Górniczy do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych. Dwa naczynia wyciągowe pracujące w szybie mają pojemność 40 ton każde i docelowo będą transportować węgiel na powierzchnię z prędkością 18 metrów na sekundę.

Ściana przewidziana do eksploatacji ma długość 305 metrów i wybieg 5070 metrów. Eksploatację pokładu węgla prowadził tam będzie kompleks strugowy zakupiony przez spółkę w 2010 roku od firmy Bucyrus. Urządzenie to osiągnęło w ubiegłym roku rekordowy w światowej skali poziom 16,8 tys. ton urobku na dobę.

Uruchomienie szybu wydobywczego w Stefanowie i rozruch ściany strugowej pozwala obecnie spółce na przeprowadzenie pod pełnym obciążeniem rozruchu tzw. estakady, naziemnego układu transportu i odstawy urobku z pola Stefanów do Bogdanki. Ten obiekt ma już za sobą odbiór budowlany i techniczny oraz uzyskał dopuszczenie do ruchu wydane przez Urząd Dozoru Technicznego.