Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Akcja Inwestor Akcjonariat Obywatelski

GPW

10na10

 

Znajdujesz się: Strona główna » Aktualności

Aktualności

2011-08-17

Inwestycje Bogdanki w Stefanowie - czat inwestorski

Inwestycje w Stefanowie – czat z Mirosławem Tarasem, Prezesem Bogdanki oraz Krystyną Borkowską - Z-cą Prezesa ds. Ekonomiczno – Finansowych, Głównym Księgowym

370 mln zł w 2009 roku i 678 mln zł w 2010 roku Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka wydała już na inwestycje, w tym najważniejszą z nich - rozbudowę pola Stefanów, z którego wkrótce uruchomi wydobycie. Planowane nakłady na inwestycje w 2011 roku wyniosą jeszcze ok. 700 mln zł. Uruchomienie pola Stefanów to największy - realizowany obecnie w krajowym górnictwie węgla kamiennego - projekt zwiększający wydobycie. Dla Bogdanki oznacza podwojenie produkcji z obecnych ok. 5,8 mln ton do 11,5 mln ton węgla rocznie począwszy od 2014 roku. Tym samym spółka chce zwiększyć swoje udziały w rynku węgla energetycznego, gdzie jest dostawcą surowca dla m.in. Elektrowni Kozienice, Elektrowni Połaniec i Elektrociepłowni Ostrołęka, z obecnego poziomu 7,5% do ponad 15%.
Kluczowe zadania realizowane w Bogdance zmierzające do uruchomienia Stefanowa są już na ukończeniu.

Na temat zaawansowania prowadzonych w Bogdance inwestycji oraz planowanego terminu uruchomienia wydobycia z pola Stefanów, korzyści jakie osiągnie z tego spółka, a także jej perspektyw na rynku węgla kamiennego w najbliższych latach, rozmawiać będą z inwestorami indywidualnymi: Mirosław Taras – Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla oraz Krystyna Borkowska - Z-ca Prezesa Zarządu ds. Ekonomiczno – Finansowych, Główny Księgowy podczas czatu inwestorskiego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w dniu 18 sierpnia (czwartek) od godz. 11.00.

Przypomnijmy. W Stefanowie wykonano ponad 20 km wyrobisk i chodników oraz zainstalowano magistralę transportową urobku węglowego, składającą się z ciągu przenośników o szerokości 1200 i 1600 mm, którymi będzie transportowany węgiel ze ściany do szybu wydobywczego.
Budowa szybu wydobywczo-wentylacyjnego 2.1. wraz z wieżą wyciągową i budynkiem nadszybia w Stefanowie jest praktycznie zakończona. Obecnie trwa tam odbiór techniczny urządzeń wyciągowych i przyszybowych.

Pierwsza do eksploatacji w Stefanowie przewidziana jest ściana w pokładzie 385/2 o długości 305 metrów i wybiegu 5070 m. Zainstalowano tam już, dostosowany do tych warunków kompleks strugowy firmy Bycyrus. Ten sam, który poprzednio pracował w polu Nadrybie. Strug, po 7 miesiącach od jego uruchomienia, osiągnął wówczas rekordową w światowej skali wydajność dobową ponad 16 tys. ton węgla. Spółka poprawiła dzięki niemu efektywność wydobycia uzyskując wzrost uzysku węgla netto w stosunku do wydobytego urobku węglowego, do poziomu 74 procent.

Węgiel ze Stefanowa transportowany będzie do Bogdanki tzw. estakadą, układem transportu węgla o długości 3,5 km. Spółka ma już za sobą odbiór budowlany tego obiektu i uzyskanie pozwolenia na  użytkowanie. Obecnie trwa jego odbiór techniczny.

Zapraszamy do rejestracji i zadawania pytań na stronach www.sii.org.pl.