Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Akcja Inwestor Akcjonariat Obywatelski

GPW

10na10

 

Znajdujesz się: Strona główna » Aktualności

Aktualności

2010-03-09

LUBELSKI WĘGIEL „BOGDANKA” S.A. SPÓŁKĄ PRYWATNĄ

Spółka Lubelski Węgiel BOGDANKA S.A., jedna z najnowocześniejszychi największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowy lider rynku producentów węgla energetycznego, stała się spółką prywatną.

Jak poinformowało Ministerstwo Skarbu w dn. 9 marca 2010 r. dokonano transakcji zbycia należących do Skarbu Państwa 46,7% akcji spółki za łączną wartość 1,1 mld zł..

Nabywcami pakietu zostało 14 krajowych Otwartych Funduszy Emerytalnych.


Po transakcji zaangażowanie Skarbu Państwa w spółce wynosić będzie 4,3% akcji, wkrótce bowiem rozpocznie się proces udostępniania pakietu 9,5% akcji pracowniczych, który potrwa do 9 marca 2012 r.


Pula akcji przeznaczona dla pracowników wynosi 3 mln 243 tys. sztuk i zostanie rozdysponowana pośród 3917 osób, które znalazły się na ostatecznej liście uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji.


- To suwerenna decyzja właścicielska  Ministerstwa Skarbu. Jednoznaczne deklaracje planów prywatyzacyjnych spółki ze strony MSP padały już w dniu debitu giełdowego Bogdanki.  Decydując się na ten debiut spółka miała świadomość możliwości dalszej prywatyzacji.
Zarząd wielokrotnie deklarował, iż chciałby w składzie akcjonariatu spółki widzieć inwestorów finansowych. Transakcja dokonana przez MSP wyszła tym oczekiwaniom naprzeciw. Sprzedaż akcji Bogdanki Otwartym Funduszom Emerytalnym gwarantuje, w moim przekonaniu, realizację strategicznych celów spółki – kontynuowanie procesu inwestycyjnego, wzrostu wydobycia i zwiększania udziałów Bogdanki w rynku węgla energetycznego w Polsce i tym samym stabilny i długofalowy wzrost wartości spółki. Inwestorzy w postaci OFE mają  właśnie taką strategię budowania swoich portfeli, a więc ich cele są tożsame z celami spółki” – Mirosław Taras, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.


9 marca 2010 r., po ogłoszeniu informacji o sprzedaży 46,7% należących do Skarbu Państwa akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.,
minister Aleksander Grad wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w naszej spółce.

Fot. Jacek Babicz - Polska Kurier Lubelski