Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Akcja Inwestor Akcjonariat Obywatelski

GPW

10na10

 

Znajdujesz się: Strona główna » Aktualności

Aktualności

2011-01-25

RESPECT Indeks GPW dla Bogdanki

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych wyłoniła tegorocznych laureatów prestiżowego Ratingu RESPECT Indeks – 16 giełdowych spółek, które wejdą w skład nowego indeksu. Do tego grona zakwalifikowany został Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. – pierwsza polska spółka węglowa notowana na GPW.

RESPECT Indeks to pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych społecznie. Na rozwiniętych rynkach Europy i Stanów Zjednoczonych ma on duże znaczenie dla inwestorów. Niektóre z funduszy angażują bowiem swoje środki wyłącznie w akcje firm realizujących misję społecznej odpowiedzialności.

W tegorocznej edycji Ratingu kryteria wyboru spółek do Indeksu RESPEKT zostały zmodyfikowane co podwyższyło wymagania stawiane uczestnikom badania. Celem było wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony ale jednocześnie atrakcyjnych inwestycyjnie. Przedmiotem analizy były m.in. poziom relacji inwestorskich, ład korporacyjny i informacyjny, jakość raportowania i komunikacji z rynkiem oraz oczywiście strategia i zarządzanie organizacją, polityka środowiskowa i relacje z pracownikami. Przedsiębiorstwa honorowane akcesem do RESPEKT Indeksu GPW to takie które uwzględniają w swoich działaniach najwyższy standard zachowania wobec akcjonariuszy, partnerów biznesowych, interesariuszy i społeczności lokalnych w obrębie których funkcjonują.

Wyłonienie 16 giełdowych firm spełniających te wysokie kryteria i wymagania ma promować te,  które w najwyższym stopniu przestrzegają szeroko rozumianych zasad dobrych praktyk spółek notowanych na GPW.


-  Poddaliśmy się tej weryfikacji, żeby być podmiotem jeszcze bardziej wiarygodnym dla rynku. Zakwalifikowanie się w tym roku Bogdanki do czołowej szesnastki, to też mobilizacja do dalszych działań by utrzymać w przyszłości tę pozycję. Będziemy starać się to osiągnąć powiedział Mirosław Taras, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. podczas konferencji towarzyszącej ogłoszeniu nowego składu RESPECT Indeks.


[GALERIA2,57]