Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Akcja Inwestor Akcjonariat Obywatelski

GPW

10na10

 

Znajdujesz się: Strona główna » Aktualności

Aktualności

2014-10-01

LW Bogdanka S.A wydobywa 2,38 mln ton węgla w trzecim kwartale 2014 roku.

Spółka Lubelski Węgiel BOGDANKA S.A., najnowocześniejsza i najbardziej efektywna kopalnia węgla kamiennego w Polsce oraz krajowy lider rynku producentów węgla energetycznego, zanotowała w III kwartale 2014 roku produkcję węgla handlowegona rekordowo wysokim poziomie 2,38 mln ton, czyli o 10,2% wyższym niż w tym samym okresie rok wcześniej (2,16 mln ton) oraz o 17,8% wyższym od osiągniętego w II kwartale tego roku (2,02 mln ton). Narastająco po III kwartałach tego roku Spółka wydobyła 6,63 mln ton węgla handlowego, co oznacza wzrost o 6,25% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej (6,24 mln ton).  

Wysokie wydobycie w III kwartale było związane z uruchomieniem we wrześniu tego roku nowego Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, którego rozruch trwa. Nowy zakład podwoi nominalną wydajność Spółki w zakresie przeróbki na linii „mokrej”, która docelowo wyniesie 2400 ton/ h. Uruchomienie zakładu było bardzo ważnym etapem programu inwestycyjnego wdrażanego przez Spółkę w ostatnich latach, mającego na celu podwojenie zdolności produkcyjnych w stosunku do roku 2011.

Bardzo cieszy nas wysokie wydobycie w III kwartale, osiągnięte pomimo problemów geologicznych (wycienienia) na jednej z eksploatowanych przez nas obecnie ścian. Pomogło w tym uruchomienie Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, które było naszym priorytetem w ostatnich miesiącach, i które przeprowadziliśmy zgodnie z planem. Był to bardzo ważny, jeden z ostatnich, etap wdrażania naszego obecnego programu inwestycyjnego. W nowym zakładzie we wrześniu wyprodukowaliśmy już ok. 140.000 ton węgla netto - powiedział Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW „Bogdanka” S.A.