Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Akcja Inwestor Akcjonariat Obywatelski

GPW

10na10

 

Znajdujesz się: Strona główna » Aktualności

Aktualności

2022-06-08

Tragiczny wypadek w Bogdance

8 czerwca w LW Bogdanka, na terenie pola wydobywczego Bogdanka doszło do tragicznego zdarzenia, na skutek którego śmierć poniósł jeden z pracowników Spółki. Podczas wykonywania prac związanych z udrożnieniem wysypu zbiornika retencyjnego na poziomie 960 m doszło do niekontrolowanego wypływu urobku ze zbiornika. W tym momencie w miejscu zdarzenia przebywało 4 pracowników. Jeden z nich zdołał samodzielnie wydostać się z zagrożonej strefy, dwóch pracowników zostało częściowo przysypanych, natomiast z jednym z nich utracono kontakt. Pierwszej pomocy dwóm częściowo przysypanym pracownikom bezpośredniej pomocy udzielił znajdujący się w pobliżu sztygar. Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego ogłosił akcję ratowniczą, w której brały udział 2 zastępy ratowników oraz 188 pracowników. Jednocześnie zgodnie z procedurą powiadomił i wezwał Centralną Stację Ratownictwa Górniczego (pogotowie górniczo-techniczne oraz dwa zastępy zawodowych ratowników górniczych). Dwaj poszkodowani zostali wytransportowani na górę i przewiezieni do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Około godziny 10.40 ratownicy wydobyli poszkodowanego i przetransportowali do bazy, niestety przebywający na miejscu lekarz stwierdził zgon. Cała akcja ratownicza zakończyła się około godziny 12, po dokładnym przeszukaniu obszaru, w którym doszło do wypadku.

Rodzina zmarłego oraz poszkodowani zostali objęci opieką. Obecnie na miejscu pracuje policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem prokuratora, oraz przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego, których zadaniem będzie ustalenie szczegółowych przyczyn oraz przebiegu tego zdarzenia.


Ostatni śmiertelny wypadek w Bogdance miał miejsce w 2017 roku, wypadek o charakterze ciężkim wydarzył się w 2018 roku, a w ostatnich latach notujemy spadek wypadków lekkich czyli np. skręcenia stawów skokowych o ok. 30% względem roku 2018.