Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Akcja Inwestor Akcjonariat Obywatelski

GPW

10na10

 

Znajdujesz się: Strona główna » Aktualności

Aktualności

2022-06-20

Podpisano list intencyjny w sprawie sprzedaży akcji LW Bogdanka Skarbowi Państwa

W sobotę 18 czerwca w siedzibie LW Bogdanka podpisano list intencyjny w sprawie sprzedaży akcji LW Bogdanka Skarbowi Państwa.
Zgodnie z jego postanowieniami, Enea i Ministerstwo Aktywów Państwowych będą współpracować przy przygotowaniu i przeprowadzeniu transakcji nabycia akcji. Podpisanie listu intencyjnego było możliwie dzięki przyjęciu przez Radę Ministrów uchwały w sprawie działań w zakresie nabycia przez Skarb Państwa akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., którą przedłożył Minister Aktywów Państwowych.Dla Bogdanki otwiera to nowe perspektywy rozwoju. Tak długo jak będzie w Polsce potrzebny węgiel energetyczny, będziemy go tanio i skutecznie dostarczać na rynek krajowy, tak żeby nawet w 2040 roku – gdzie wiemy, że na obecną chwilę szacowane zapotrzebowanie to 11 mln ton – to był właśnie węgiel polski, z Bogdanki - powiedział prezes Bogdanki Artur Wasil.

To restrukturyzacja sektora górniczego. Rząd podjął decyzję o wydzieleniu ze spółek energetycznych aktywów węglowych i utworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Prace w tym kierunku postępują bardzo intensywnie. Według naszych założeń do końca tego roku ten projekt powinien zostać zrealizowany, czyli powinna zostać powołana Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, a tym samym spółki energetyczne – w tym Enea, Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia – te wszystkie spółki energetyczne przekażą swoje elektrownie węglowe do tego nowo powstałego podmiotu - mówił wicepremier Jacek Sasin.

Ten etap sprawi by Bogdanka rozwijając się zapewniała nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale i bezpieczeństwo surowcowe Polski. Będzie to z korzyścią dla Polski, dla Lubelszczyzny ale i dla pracowników spółki - przyznał Michał Moskal, szef gabinetu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Bogdanka uzyskuje podmiotowość na nowo. Lubelszczyzna to Bogdanka i Azoty, nasze perły w koronie i przywracamy Bogdankę Lubelszczyźnie - powiedział Jarosław Stawiarski marszałek województwa lubelskiego.

Paweł Majewski prezes Enea podkreślił, że uzyskane środki ze sprzedaży udziałów w kopalni będą zainwestowane w odnawialne źródła energii.Skarb Państwa nabędzie od Enei łącznie 21 962 189 akcji LW Bogdanka do końca 2023 r. – zakłada podpisany przez strony list intencyjny. LW Bogdanka wydobywa głównie węgiel energetyczny, wykorzystywany przez krajowe elektrownie jako paliwo do wytwarzania energii elektrycznej. W przeważającej części produkcja kopalni trafia do Elektrowni Kozienice oraz Elektrowni Połaniec, które wchodzą w skład Grupy Enea.